Diziler Neden Yayından Kalkıyor

Bir çok dizi kısa süreli yada uzun süreli olsa gerek eninde sonunda yayından kalkmaktadır. Hüzün yolu olanları ise birkaç bölümden sonra yayından kaldırılmasına karar verilen diziler olmuştur. Son günlerde ardı ardına yeni diziler yayınlanıyor. Yayın akışı gereğince yeni dizilere yer açılması için bazı yayınların kaldırılması gerekli oluyor. Dizilerin final yapmasını araştırırken sebepleri sırasıyla gün yüzüne çıkıyor.

Büyük heyecanla onay alarak çekimlere başlanan yeni diziler insanları sevindirmiş olsa da izleyici kitlesi ömrünü belirliyor. İlk bölümlerinde dizide başarı beklenirken istenilen sonucun alınmaması olumsuzlukları beraberinde getiriyor. İzleyicilere hitap etmeyen dizilerin ömrü fazla olmamaktadır. RTUK tarafından açıklanan reyting rekorları buna bağlı olarak kendisini gösteriyor. Bunun dışında reklam verenlerden daha yüksek meblağlarda ücret alınması için dizilerin kalitesi ve izleyicilere beğendirilmesi gerekli olmuştur.

Bir dizinin izleyici gözünde başarılı olup olmadığını öğrenmek için, yayınlandığı ilk günkü reytinglerini kontrol ederek o gün başarıya ulaştıysa eğer devamının geleceğini göstermektedir. Başarı ile sonuçlanmayan diziler ise anlaşma gereğince kısa sürede öğrenilecektir.

Yorum Yazın